Co jest lepsze - Kapsułki Kava czy Kapsułki Kratom?
15

kwietnia

Co jest lepsze - Kapsułki Kava czy Kapsułki Kratom?

Kratom i kava to organiczne suplementy, które są stosowane w celu poprawy nastroju i promowania relaksu. Antyoksydanty występują w różnych formach, a do produkcji towarów konsumpcyjnych wykorzystuje się jedynie surowe liście obu roślin. Mimo że niektóre efekty ich działania wydają się równoważne, kratom i kava pochodzą z różnych drzew. Również pod innymi względami wywołują one porównywalne efekty.

Kratom

Ludzie często są zaskoczeni, gdy dowiadują się, że kratom jest rośliną spokrewnioną z kawą. Kratom jest powszechnie zażywany w celu zwiększenia wytrzymałości i leczenia bólu w rodzimych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na rosnące obawy dotyczące potencjału uzależniającego, w kilku z tych krajów kratom został niedawno zdelegalizowany. Roślina ta jest jednak nadal sprzedawana do USA i za granicę. Liście są miażdżone i przetwarzane przez firmy w celach detalicznych, jako suplement diety.

Kratom jest sprzedawany w Stanach Zjednoczonych w postaci sproszkowanej lub płynnej. Proszek jest czasem używany do przyrządzania herbaty lub dodawany do napojów. Jednak ze względu na intensywne działanie, Kratom w postaci kapsułek jest również dostępny na rynku, co jest preferowane przez wiele osób.

Kava

Łodygi rośliny kava są wykorzystywane do produkcji kava. Roślina ta należy do grupy pieprzowatych i występuje na Fidżi oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Podstawa rośliny kava jest używana do produkcji kilku rodzajów naparów i soków w jej rodzimym regionie. W niektórych sklepach i restauracjach używa się jej z wodą lub mlekiem kokosowym do przyrządzania koktajli towarzyskich i rozrywkowych. Kava jest także wykorzystywana w ceremoniach.

W Stanach Zjednoczonych kava jest napojem, lekiem, a nawet dodatkowym składnikiem niektórych wypieków. Ze względu na swoje właściwości uspokajające jest często stosowana przez osoby cierpiące na stany lękowe lub bezsenność.

Kava a Kratom: Jaka jest różnica?

Mimo podobieństw, myrobalan i kava nie są takie same. Pochodzą one z bardzo różnych grup roślin i wywierają swoje działanie w zupełnie inny sposób. Porównując zalety kratom vs. kavanależy pamiętać o różnicach w sposobie stosowania tych dwóch suplementów. Kratom jest zwykle stosowany jako środek pobudzający lub przeciwbólowy, natomiast kava jest stosowana w stanach niepokoju, napięcia i bezsenności.

Efekty

Szczepy kratom i ich działanie są ze sobą nierozerwalnie związane. Na przykład odmiana Denpasar zapewnia przyjemność podobną do tej, jaką dają opioidy. Odmiana Maeng Da jest raczej środkiem rozszerzającym oskrzela i przeciwbólowym. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę dawkowanie. Kratom ma wiele z tych samych efektów energetyzujących co kawa w małych dawkach. W większych dawkach działa jednak bardziej rozluźniająco na mięśnie i jest porównywalny z działaniem leków opioidowych. Kratom jest również znany ze swojej zdolności do poprawiania nastroju. W naprawdę dużych dawkach kratom wywołuje następujące efekty:

 • Uczucie zatrucia
 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Nudności

Działanie kavy jest bardziej zbliżone do działania leków uspokajających lub depresyjnych. Osoby, które ją przyjmują, często robią to, aby ułatwić sobie zasypianie lub relaks. Kava może również zmieniać stan umysłu poprzez wpływ na emocjonalność poszczególnych obszarów mózgu.

Należy pamiętać, że kava ma inne działanie niż opioidy. Może pomóc się zrelaksować i poprawić nastrój, ale nie uzależnia. Jednak kratom zapewnia haj porównywalny z opioidami i może prowadzić do oporności lub uzależnienia.

Legalność

To, czy kratom jest dozwolony, czy nie, zależy od osobistych preferencji. Lista "narkotyków będących przedmiotem zainteresowania" Agencji ds. Walki z Narkotykami (DEA) nadal zawiera kratom, a decyzja o uznaniu go za nielegalny została pozostawiona poszczególnym stanom i gminom. Sześć stanów zakazuje stosowania kratomu od października 2019 roku. Przynajmniej jedno hrabstwo w pięciu innych stanach zakazuje sprzedaży kratomu. Inne stany rozważają wprowadzenie przepisów zakazujących stosowania kratomu, ale jeszcze nie wprowadziły ich w życie. Kratom jest powszechnie sprzedawany w palarniach lub specjalistycznych sklepach w krajach, w których jest dozwolony.

Z drugiej strony, Kava jest legalna we wszystkich 50 stanach i nigdy nie była przedmiotem dyskusji, tak jak kratom. Kawę można znaleźć zarówno w specjalistycznych, jak i ogólnodostępnych placówkach, takich jak sklepy spożywcze, apteki i inne punkty sprzedaży żywności i napojów.

Zagrożenia

Mimo że zarówno kratom, jak i kava są organicznymi lekami roślinnymi, każdy z nich stwarza inne ogólne zagrożenia dla zdrowia. Z powodu problemów związanych z bezpieczeństwem zarówno DEA, jak i Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaczęły badać kratom. Badania sugerują, że może on powodować uzależnienie i efekty detoksykacji podobne do tych, jakie obserwuje się w przypadku opiatów.

Kwestią sporną jest liczba przypadków przedawkowania kratomu. W niedawnym dochodzeniu CDC dotyczącym 27 000 przypadków przedawkowania narkotyków, kratom został zidentyfikowany jako przyczyna śmierci w 91 przypadkach, co stanowi więcej niż prawie dwukrotność liczby ujawnionej wcześniej przez FDA. Uważa się, że niebezpieczeństwo przedawkowania jest znacznie większe, gdy użytkownicy łączą kratom z innymi nielegalnymi środkami odurzającymi. Ponieważ FDA nie reguluje kwestii związanych z kratomem, nie można zapewnić jego jakości. Inne zagrożenia związane z kratomem to m.in:

 • Urojenia lub halucynacje
 • Napady drgawek
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Wysuszenie ust
 • Zaparcia
 • Częstsze oddawanie moczu.

Korzeń kava może potencjalnie powodować niewydolność wątroby. Doniesienia mówią o poważnym uszkodzeniu wątroby w pewnych sytuacjach, choć nie jest jasne, w jaki sposób kava miała spowodować te uszkodzenia. Chociaż u większości osób przyjmujących kava nie dochodzi do niewydolności narządów, to jednak mogą one odczuwać niepożądane skutki uboczne, zwłaszcza przy większych dawkach. Inne zagrożenia związane z korzeniem kava obejmują:

 • Problemy z oddychaniem
 • Zawroty głowy
 • Nudności
 • dezorientacja
 • Problemy z cerą

Euforyczne właściwości tej substancji mają duże znaczenie w powstawaniu uzależnienia, ponieważ niektóre osoby mogą zacząć polegać na doznaniach, jakie towarzyszą im po jej zażyciu. Osoby, które w przeszłości nadużywały narkotyków, są bardziej narażone na uzależnienie od kavy.

Wnioski

Zarówno kratom, jak i kava przynoszą prawdziwe korzyści zdrowotne, ale mają też swój własny zestaw zagrożeń dla użytkowników. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich uważa, że może skorzystać z rehabilitacji uzależnienia od kratomu, Baptist Health's The Rehabilitation Village Palm Beach jest gotowe do pomocy. Skontaktuj się z nami już teraz, aby dowiedzieć się więcej o interwencjach medycznych, które mogą być dla Ciebie odpowiednie.